MULTİPARAMETRİK PROSTAT MR

NEDİR?

Multiparametrik Prostat MR, agresif seyirli prostat kanserlerini tespit eden ve biyopsi öncesi çekilerek prostat biyopsisine rehberlik oluşturan, prostatı en iyi görüntüleyen radyolojik yöntemdir. Multiparametrik MR’da, klasik MR’a ilave çekimler yapılmaktadır. Uzman radyolog doktorunuz MR filmlerini değerlendirmekte ve prostat hakkında ayrıntılı bilgi edinilmektedir. MR güvenilir, radyasyon içermez ve ağrısız bir tanı yöntemidir.

ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?

Prostat kanser tespitindeki en hassas radyolojik görüntüleme yöntemidir. Kan PSA değerleri yüksek veya ailesinde prostat kanseri olan yüksek riskli erkeklerde prostat kanserine erken evrede tanı konulur. Prostat biyopsisi öncesi prostat tümörünün yerini belirler ve doğru yerden biyopsi yapılarak (hedefli-füzyon prostat biyopsisi) kesin tanı konulması sağlar.

Eğer multiparametrik MR incelemesinde prostatta anormal bulgu yoksa, bu hastalara gereksiz biyopsi yapılma olasılığını azaltır. Prostat biyopsi sonucu normal gelen, fakat kan PSA değerleri yükselen hastalarda Multiparametrik MR prostattaki şüpheli alanı belirler. Bu alandan ultrason altında  (hedefli-füzyon prostat biyopsisi) biyopsi alınmasını sağlar. Buda biyopsinin doğruluğunu artırır ve olası kanserin atlanmasını engeller.

Prostat kanseri tanısı alan ve ameliyat veya ışın tedavisi verilemeden takip edilen hastalarda kanda PSA değerleri yükselmeye başlar ise Multiparametrik MR ile prostat görüntülenir. MR sonucuna göre de tedavi şekli değişebilir.

İŞLEM SÜRESİ NE KADARDIR?

Multiparametrik prostat MR (emar) tetkik süresi yaklaşık 30-45 dk’dır. Çekim sonrası hastalar gündelik hayatına devam ederler. MR filmleri radyologunuz tarafından değerlendirilecek ve MR raporunuz birkaç gün içinde size teslim edilecektir.

ÇEKİMDE İLAÇ KULLANILIR MI?

Koldan kan almakta kullanılan toplar damardan ilaç verilerek çekim yapılır. Bu ilaç kontrast madde) prostatı daha iyi değerlendirmek için verilmektedir. İşlem esnasında vücuda herhangi bir kesi yapılmaz. Vücuda yabancı cisim girişi olmamaktadır. 

 

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.

* Daha önce merkezimize geldiniz mi ? :