Biparametrik prostat MR, prostat kanser saptamada yeni yöntem !

10 Haziran 2019 Pazartesi | Bizden Haberler
Biparametrik prostat MR, prostat kanser saptamada yeni yöntem !

Multiparametrik prostat MR nedir ?

Günümüzde prostat kanseri tanısında kullanılan en hassas görüntüleme yöntemi olarak ‘multiparametrik prostat MR’ kullanılmaktadır.  Bu yöntem 2010 yılı sonrasında popüler olmuş ve prostat kanseri tanısında yeni bir çağ aşmıştır. Multiparametrik prostat MR ‘de işlem yaklaşık 20-30 dakika sürmekte ve hastaya damardan kontrast madde (ilaç) verilmektedir.

Biparametrik prostat MR nedir ?

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda, biparametrik prostat MR konusu ön plana çıkmaya başladı. Biparametrik prostat MR işlemi yaklaşık 15 dakika sürmekte olup, multiparametrik prostat MR’a göre daha kısa sürmektedir. İlave olarak biparametrik prostat MR’de, kontrast madde kullanılmamaktadır. Yani hastaya damardan herhangi bir ilaç verilmemektedir.

Biparametrik prostat MR sonuçları güvenli mi ?

Son zamanlarda açıklanan bir bilimsel araştırmada*; araştırmacı bilim insanları PSA değeri yüksek toplam 1020 erkek hastaya biparametrik MR ve sonrasında biyopsi işlemi yapmışlardır. Sonuçta: biparametrik MR’ın hızlı seyirli prostat kanserini çok yüksek oranda yakaladığını ve gereksiz prostat biyopsisi yapılmasını engellediğini açıkladılar.

Hangisini seçelim?  Multiparametrik prostat MR ’mı ?, Biparametrik prostat MR ‘ mı ?

Bu sorunun cevabı eğer kontrast madde almanızda bir sakınca yoksa  (ilaç alerjisi, böbrek yetmezliği vb.) tercihimiz Multiparametrik prostat MR olmalıdır. Fakat bilimsel veriler Biparametrik prostat MR’ın da çoğu zaman yeterli olduğunu bize söylemektedir.

*(https://www.auntminnie.com/index.aspx?sec=sup&sub=mri&pag=dis&ItemID=120987)

ONLINE RANDEVU

Online Randevu KENDİM RANDEVUALMAK İSTİYORUM

Buradan randevunuzu tarih ve uzmanınızı seçerek 7/24 planlayabilirsiniz.

Online Randevu BENİ ARAMANIZI İSTİYORUM

Randevu formunu doldurun, Çağrı merkezimiz sizi arasın. Randevunuzu bizimle planlayın.

* Daha önce merkezimize geldiniz mi ? :